Kerala Police Duty Meet Winners - 2014

Criminal Investigation, Criminal Laws, Rules, Procedure & Court Judgements (Written) (For CIS& SIS)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize P S Subramanian SI Kaliyar, Idukki
Second Prize C Sundaran CI Kodakara, Thrissur Rural
Third Prize U Sreejith SI Kottayam East

Lifting And Packing of Exhibits

Position Name Rank Station/Unit
First Prize K D Lonappan SI Vellikkulangara, Thrissur Rural
Second Prize Zakkaria Mathew CI Kottayam West
Third Prize U Sreejith SI Kottayam East

Observation Competition

Position Name Rank Station/Unit
First Prize B S Anil Kumar SCPO Mala, Thrissur Rural
Second Prize Neli Hector Fernandas CI Kottayam West
Third Prize V V Thomas ASI Irinjalakkuda, Thrissur Rural

Portrait Competition

Position Name Rank Station/Unit
First Prize B S Anil Kumar ASI Kollam City
Second Prize M Sathishan SCPO Koratty, Thrissur
Third Prize A V Sunil Kumar CPO Cherpu, Thrissur

Medicolegal Test (Scientific Aids To Investigation)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Sunil Krishnan SI Kuttippuram,Malappuram
Second Prize Zacharia Mathew CI Kottayam West
A R Shanihan CI Munnar, Idukki
Third Prize Pious George CI Kanjar, Idukki

Photography (Scientific Aids To Investigation)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Zacharia Mathew CI Kottayam West
Second Prize M R Gopakumar SI Aryanadu, Thiruvananthapuram Rural
Third Prize V Jayachandran CI Venjaramoodu, Thiruvananthapuram Rural

Finger Print (Practical & Viva) Best Finger Print Expert

S Arun Kumar Single Digit Finger Print Bureau, Thiruvananthapuram

General Computer Awareness - Written Test (Event 1)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Sreerag CPO Thrissur City
Second Prize Vineeth Kumar B SCPO Palakkad
Third Prize Sujith C CPO Thrissur Rural

Office Automation (Event II)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Vineeth Kumar B SCPO Palakkad
Second Prize Sreerag CPO Thrissur City
Third Prize Padmakumar CPO SCRB

Vb Programming (Event III)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Nishad Varghese CPO Thrissur City
Second Prize Sreerag CPO Thrissur City
Third Prize Sujith A B PC KAP-4, Kannur

Photography

Position Name Rank Station/Unit
First Prize P V Yogi Police Photographer Eranakulam Rural
Second Prize M M Georgekutty Police Photographer Kottayam
Third Prize M A Sageer Hussain Police Photographer Palakkad

Anti-Sabotage Check

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Manju K S SCPO BDDS Hq
G Sivadasan Pillai SCPO BDDS Hq
Second Prize Nikhil Ravikumar SCPO BDDS Thrissur Range
Ratheesh K R CPO BDDS Thrissur Range
Third Prize K R Prasanth SCPO BDDS Ernakulam Range
Anoop K Ravindran CPO BDDS Ernakulam Range

Anti - Sabotage Check (Individual Performance)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Manju K S SCPO BDDS Hq
Second Prize G Sivadasan Pillai SCPO BDDS Hq
Third Prize Ratheesh K R CPO BDDS, Thrissur Range

Scientific Aids To Investigation (Written)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Zakkaria Mathew CI Kottayam West
Second Prize Sunil Krishnan SI Kuttippuram, Malappuram
Third Prize Pious George CI Kanjar, Idukki

Dog Squad Competition (Sniffer Dogs)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Santhosh & Dog No.250 CPO Kozhikkode City
Second Prize Antony & Dog No.204 CPO Palakkad
Third Prize Jins Joseph & Dog No.247 SCPO Kasaragod

Dog Squad Competition (Tracker Dogs)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Bijukumar & Dog No. 241 CPO Kottayam
Second Prize Rajesh & Dog No.220 CPO Thrissur
Third Prize Hareesh & Dog No.246 SCPO Alappuzha

Videography

Position Name Rank Station/Unit
First Prize Sabu T G Police Photographer Thrissur City
Second Prize S Suresh SCPO Thiruvananthapuram City
Third Prize K Giridas Police Photographer Thiruvananthapuram Rural

Finger Print (Practical & Viva)

Position Name Rank Station/Unit
First Prize U Sreejith SI Kottayam East
Second Prize K D Lonappan ASI Vellikulangara, Thrissur Rural
Third Prize Manjulal CI Aryanadu, Thiruvananthapuram Rural